جمعه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۶ 1:6

گپی با برو بچه های تالش

 

سلام بچاها ،امیدوارم همتون خوب باشین.من هیچوقت دوست ندارم موعظه بکنم و البته تو کشور ما همه از بیخ موعظه گران ماهری ان.بماند چیزی که میخواستم بگم این بود که بیایم با هم تالشی حرف بزنیم و البته مهمتر اینکه زبان انگلیسی را یاد بگیریم ما هر چقدر یه زبونی رو بلد باشیم به همون اندازه میتونیم بهتر فکر کنیم و به دنیا جور دیگه ای نیگاه کنیم .میدونید اگه به جایی بری و آداب و رسوماتشون رو بلد باشی و بهشون احترام بذاری و به  لهجه  یا زبون همون محل صحبت کنی چقدر مورد احترامشون هستی.

یه چیز دیگه اینکه اگه علاقه ای به نوشتن دارین برای نشریات تالش بفرستین چیزی که من خودم این کارو کردم و ...

اگه به تئاتر و بازیگری و کارگردانی و فیلمنامه و نمایشنامه مه نویسی علاقه دارین حتما به موسسه اندیشه روبروی بیمارستان نورانی سری بزنید واقعا پشیمون نمیشید

اگه علا قه دارین فوتبالیست بشین پس بسم الله .از همین امروز پاشین؛بازیکنای بزرگی رو من از نزدیک دیدم که بسیاری از جوونای تالش از اونا سرترند و تالشها یکی از با استعداد ترین،باهوشترین و بهترین انسانهادر هر جای دنیا که هستن میباشن  .این را بدون تعارف میگم و کسایی که منو  میشناسن میدونن که در فرهنگ من ذره ای جایی برای تعارف وجود نداره اصلا تعارف چه معنی ای داره.

مشکل همه ما ایرانیها از تعارفه و تعارف از زمون بچگی تو وجود ما قرار داده میشه زمانیکه بچه یه غذایی رو دوست نداره پدرو مادرش هی بهش امرو نهی و تعارف میکنن که بخور!

با بچه باید مثل یه بزرگتر رفتار کرد بچه روزی که بزرگ شد همه رفتارایی که خودش برای خودش مهم میدونه تو ذهنش نیگه میداره و همیشه یه سری از خاطراطی رو که خودش میدونه تو ذهنش داره.

بـــــــــــــگذریم

بچاها بیایید باهم تالشی حرف بزنیم .تالشی یه زبونیه که چیزایی داره که تو هیچ زبون دیگه ای پیدا نمیشه.اینو از من داشته باشین تا بعد

bye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مجتبی تعطف طولی

 

Mojtaba_taattof@yahoo.com

 

نگاهی بر

کارهای نمایشی درتالش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

نمایش و کار نمایشی فعالیتی هنری است که میتواند در پیشبرد اهداف عالیه یک جامعه بسیار تاثیر گذار باشد.همانطوریکه نمایش یا تئاتر از جامعه تاثیر میپذیرد به همان ترتیب میتواند در بطن جامعه و بر فرد فرد افراد آن تاثیر بگذارد البته این تاثیر به چگونگی درک افراد آن جامعه از معنا و مفهوم و مضامینی دارد که از آن نمایش یا تئاتر استنباط میکنند ودرک همه جوامع در این موارد یکسان نیست اما در این نوشتار هدف ،بررسی جامعه تالش در این زمینه است.

متاسفانه کارهای هنری و مانند آن تئاتر در تالش چیز چندان شناخته شده ای نیست  واین خود عاملی است که انتظارات افراد از دیدن تئاتر غیر آن چیزی باشد که در بطن تئاتر وجود دارد.لذا ماابتدا باید فرهنگ درست را در بین مردم بالا برده و آنان را با درک مضامین درونی آن آشنا سازیم و این ممکن نخواهد بود مگر با درگیری همه خانواده ها با این مساله.

خوشبختانه با گسترش فعالیتهای فرهنگی و هنری  موسسه اندیشه تالش که مدیریت آن را هم یکی از فرزندان هنرمند تالش آقای پرویز شفقی برعهده دارند روند آشنایی مردم با این مقوله شتاب جالبی در تالش گرفته و شاید شهرستان تالش را از سایر شهرستانها یک سرو گردن بالاتر ساخته است.

کارهایی که این موسسه انجام داده بسیاری نتوانسته بودند با کمک در طول چندین سال انجام دهند و علت آن را میتوان در نهادینه شدن هنر،ارزش گزاری بر جوانان و مهمتر از همه تکیه کارها بر جوانان دانست در این موسسه همه جوانان در کنار هم میتوانند جلسه نقد و بررسی بگذارند و حتی مواردی را به گفتگوهای اجتماعی در باره اجتماع،فرهنگ و ادبیات تالش بپردازند. از آنجائیکه مردم تالش با این ابزار هنری و کمیتها،اهداف،متدها و درون مایه های آن آشنایی ندارند نیاز به این است که مردم را با به نمایش در آوردن نمایشهایی درخور با این هنر و کارکردهای فرهنگی آن آشنا ساخت.

توجه به بروز استعدادهای هنری جوانان تالش چیزی است که مدیریت این موسسه واقعا بدان بسیار علاقه مند است .. به قول معروف«چون عشق حرم باشد سهل است بیابانها»در مورد فعالیتهای این موسسه میتواند به اکمل ترین شکل تجلی یابد.

اخیرا این موسسه اقدام به برگزاری نمایشی یاعنوان(عشق و تنها عشق)نمود که در سالن معراج اداره ارشار اسلامی تالش برگزار شد. استقبال مردم از این نمایش بی نظیر بود اما عدم آشنایی مردم با اینگونه نمایشها گاهی موجب برخی مشکلات میشد.

تمامی هزینه ها طبق معمول(که صاحبان نشریات و کارهای هنری د رتالش دارند)بر دوش مدیریت این موسسه بود و هیچ ارگان و سازمانی حتی در حد چاپ پوستر یه این- موسسه که با جیب شخصی یک نفر اداره میشودو کوچکترین نفعی هم ندارد-نکرد

این نمایش را میتوان در واقع نقطه ی عطفی در(آشتی مردم تالش با تئاتر)قلمدادنمود که طلایه دار آن موسسه هنری اندیشه است.

بنده چون از نزدیک شاهد تلاشها و دوندگیهای تک تک افراد این مجموعه در برگزاری این نمایش بوده ام این ها را نوشتم تا دیگران هم به این موسسه حداقل سری بزنند تا شاید به پیشرفت هنر درتا لش کمکی شود.باور کنید حتی اگر نوجوانی کم سن و سال هم به این جو قدم گذارد در آن غرق میشود چنان که خود بنده شدم

اما مشکلی که در اینجا وجود دارد نبود یک سالن مناسب امفی تئاتر در شهر تالش است که انشا ا...  به زودی حل شود

تئاتر میتواند کارکرد های متفاوتی داشته باشد،میتواند ابزاری برای القای نظرات شخصی در جامعه گردد یا موجب فرهنگ سازی شود و یا حتی تغییر و تحول در فرهنگ شود یا میتواند پیام آور صلح و دوستی و پیامبری برای برادری گردد.

 

08/02/1386

 

 

نوشته شده توسط مجتبی جوان /Mojtaba Javan  | لینک ثابت |